فیلتر های مخصوص  ؛

شناخت انواع فیلتر ( U . V   )  ( SKY LIGNT   ) کلوس آپ یا (  C . U   ) ( N . D   ) یا خاکستری  ( P  . L  ) یا پولاریزه

فیلتر ( U . V   ) فیلتر جذب کننده اشعه ماورای بنفش یک فیلتر بی رنگ که اشعه ماورای بنفش را جذب می کند .

خفگی  جوی در تصویر از اثرات وجود اشعه ماورای بنفش در هوا می باشد . در مناطق کوهستانی و ساحل دریا ها این اشعه  بیشتر وجود دارد .

به دلیل بی رنگ بودن این فیلتر به عنوان فیلتر محافظ لنز  نیز از آن استفاده می کنند . همچنین این فیلتر نور را تضعیف نمی کند .

فیلترهای  اسکای لایت  ؛

این فیلتر ها شبیه فیلتر های  U. V هستند با این تفاوت که ته رنگ بسیار رقیقی دارند که در عکاسی های رنگی رنگ گرم ملایمی به تصویر می بخشد .

در منطق سایه یا روزهای ابری می توان از این فیلتر یا فیلتر

U.V  برای خذف کردن رنگ رقیق آبی استفاده کرد .

فیلتر های کلوس آپ ( C.U )

فیلترهای کلوس آپ شباهت زیادی به ذره بین های معمولی دارند به همین دلیل با قرار دادن آنها روی لنز می توان از اشیای ریزعکسبرداری کرد .

قدرت روشنائی فیلترهای کلوس آپ با ضریب های مشخص شده ، برای نمونه فیلترهای کلوس آپ  با ضریب 2 قدرت کمتری نسبت به فیلترهای کلوس آپ با ضریب 3 دارند و اگر این سه فیلتر را روی هم به لنز ببندید فیلتر کلوس آپی بسیار قوی به دست خواهد آمد .

( این فیلترها در ایران به غلط ، کلوز آپ نامیده می شود . )

برای استفاده از این فیلترها الزاما" باید از دیافراگم های بسته استفاده کرد زیرا این فیلترها تا حدودی حاشیه تصویر را محو می کنند . این فیلتر ها نیاز به تصحیح نور سنجی ندارند به این دلیل که بی رنگ می باشند .

در صورتی که دسترسی به فیلتر کلوس آپ امکان پذیر نباشد می توان از ذره بین ها ی معمولی نیز استفاده کرد .

اگر شما فقط یک دوربین S.L.R  و یک لنز نرمال در دسترس دارید می توانید لنز را از دوربین باز کرده به صورت وارونه روی دوربین قرار دهید . اگر مراقب باشید که از کنار اتصال لنز و دوربین نور عبور نکند ، تصویر کلوس آپ خوبی به دست می آید .

فیلترهای خاکستری ( N.D )

نقش این فیلترها کاهش شدت نور است وبه رنگ خاکستری خنثی می باشند . هیچ اثری بر رنگ ها ندارند به همین دلیل در عکاسی رنگی نیز کاربرد دارند .

وقتی شدت نور زیاد است و باید آن را کاهش داد یا اگر در محیطی پر نور قصد استفاده کردن از دیافراگم های کاملا" باز یا استفاده از سرعت کم شاتر را داریم می توان از این فیلتر ها استفاده کرد .

این فیلترها غلظت های گوناگونی دارند N.D2 شدت نور را

2 ـــــ 1 و N.D4 شدت نور را  4 ــــــ 1 و N.D8   8 ــــــ 1 می کند . N.D2 . یک دیافراگم N.D4  دو دیافراگم  و N.D8  3

دیافراگم از شدت نور می کاهد .

وقتی از چند فیلتر N.D روی لنز استفاده شود باید ضریب آنها را در هم ضرب کرد .

فیلتر های پولاریزه ؛

این فیلترها از نوع فیلترهای N.D می باشند که علاوه بر تقلیل شدت نور ، انعکاس سطوحی از قبیل شیشه _ چینی_برگ ها و آب را از بین می برند .

در نوع شیشه یی ، فیلترهای پولاریزه به صورت دو حلقه یی ساخته می شوند که با نصب روی دوربین می توان فیلتر را چرخاند و با نگریستن از داخل منظره یاب دوربین میزان حذف انعکاس ها را در دوربین ها کنترل کرد .

فیلترهای فانتزی ؛

این فیلترها بر خلاف انواع گذشته حالت هایی را به تصویر می افزایند و گاهی آن را به کلی دگرگون می کنند این

فیلترها به عکاس این امکان را می دهد که در موضوع بنا به سلیقه و ابتکار خود دست ببرد و در آن دخل و تصرف کند و در نهایت حالت هایی را به آن بیفزاید که در تصویر اصلی دیده نمی شوند .

فیلترهای فانتزی انواع گوناگون دارند و بسیار متنوع هستند تا آنجایی که می توان با کمی ابتکار بر دامنه آنها افزود در ادامه به چند نوع از آنها اشاره می کنیم :

1_ فیلترهای ستاره ساز ؛

این فیلترها نقاط نورانی متمرکز در صحنه را به شعاع های نوری تبدیل می کنند فیلترهای ستاره ساز در نوع های مختلف 8،6،4،2 شعاع در بازار یافت می شوند در برخی از فیلترها می توان زاویه شعاع های نوری ستاره های ایجاد شده را تغییر داد.

در عکسبرداری های تبلیغاتی برای اغراق کردن در کیفیت یا نشان دادن پاکیزگی و نظافت اشیاء یا مطلوب بودن چیزی ، از فیلترهای ستاره ساز استفاده می شود . چون فیلترهای ستاره ساز بی رنگ هستند نیازی به تصحیح نور سنجی در آنها نیست . می توان از یک تکه توری سیمی روی لنز در مواقع عدم دسترسی به فیلتر ستاره ساز بهره گرفت .

 دیافراگم های بسته مقدار از تاثیر فیلترهای ستاره ساز کم می کنند بیشترین تاثیر این فیلترها هنگام استفاده از دیافراگم های باز می باشد .

 2_ فیلترهای چند وجهی یا منشوری ؛این فیلترها تعدد موضوعی تصویر را منجر می شوند . در شکل های 3 وجهی ، 5 وجهی ، 3 وجهی موازی ، 25وجهی و غیره ساخته شده اند .

برای ایجاد حالت هایی چون سرگیجه ، تخیل و از این قبیل در فیلم برداری از فیلترهای منشوری استفاده می شود به خصوص چرخاندن فیلتر در هنگام فیلم برداری بر شدت آن می افزاید .

+ نوشته شده توسط مدیریت نگاه برتر در پنجشنبه ۱۱ فروردین۱۳۹۰ و ساعت ۱۱:۱۵ قبل از ظهر |
   

دوستان زیادی در مورد فیلترهای مورد استفاده برای دوربین‌های دیجیتال پرسیده بودند. فعلا مطلب خلاصه‌ای در این مورد می‌نویسم تا بعدا سر فرصت بطور کامل در این مورد توضیح بدهم. متاسفانه به علت نا آشنایی و عدم استفاده از وسایل جانبی دوربین‌ها بخصوص فیلترها و حلقه‌های مبدل مختلف، تهیه این گونه وسایل در ایران بسیار مشکل می‌باشد و برای اغلب دوربین‌ها حتی در نمایندگی‌های معتبری نظیر کانن نیز نمی‌توان وسایل جانبی مربوط به لنز دوربین‌ها را تهیه نمود.
امیدوارم که با آشنایی هر چه بیشتر علاقمندان به این صنعت و درخواست از فروشندگان ورود این وسایل نیز همانند خود دوربین‌ها مرسوم شود.
روش استفاده از فیلترها، سایه‌های لنز، پوشش‌های لنز و دیگر وسایل مربوط به لنز‌ها برای دوربین‌های دیجبتال همانند دوربین‌های فیلمی می‌باشد. فقط دو مساله مهم دراین میان حائز اهمیت می‌باشد.
اول اینکه بخاطر اندازه غیر استاندارد لنزهای دوربین‌های دیجیتال استفاده از این وسایل روی دوربین های مختلف دچار مشکل می‌باشد. این بدان معنی است که برای استفاده از فیلترها و سایر وسایل استاندارد باید از مبدلها و حلقه‌های سازگار کننده استفاده نمود. وظیفه مبدل‌ها این است که لنز غیر استاندارد یک دوربین را برای پذیرفتن یک وسیله با رزوه‌های استاندارد آماده نمایند. معمولا رزوه‌های استاندارد روی لنز دوربین ها عبارتند از ۳۰mm، ۳۷mm، ۴۳mm و ۵۵mm. برای دوربین‌هایی که دارای قطر لنزی غیر از این ابعاد می‌باشند باید از حلقه‌های تبدیل برای بستن فیلتر مورد نظر استفاده نمود.
دوم این که سنسوری که در دوربین های دیجیتال بجای فیلم قرار داده شده است به طول موجهای خاصی از نور حساسیت نشان می‌دهد که در بعضی از موارد با فیلم متفاوت است. در نتیجه، تاثیر بعضی از فیلترها روی تصویر دیجیتالی شما با تاثیری که روی فیلم می گذارد متفاوت می‌باشد. در ادامه لیستی از فیلترهایی که برای دوربین‌های دیجیتال مفید است همراه با مورد استفاده آن آورده شده است:

▪ محافظ UV:
برای محافظت لنز دوربین

▪ پولاریزه دایروی (Circular Polarizer):
کاهش انعکاسها، تاریک کردن آسمان

▪ کلوز آپ (Close-Up):
حداقل فاصله فوکوس را کاهش می‌دهد.

▪ Tiffen ۸۱۲:
گرم کردن رنگها، بهبود طیف رنگی پوست

▪ Tiffen Soft/FX:
پوشاندن لکه‌های پوست

▪ Black Pro Mist ۱or ۲:
نتیجه را از لحاظ رنگ شبیه عکس فیلمی می‌کند.

▪ Tiffen Enhancing:
قوی کردن رنگ قرمز، قرمزتر کردن رنگ‌های قهوه‌ای، نارنجی و قوت بخشیدن به حس پاییز روی برگ درختان

▪ ND ۰.۳, ۰.۶, ۰.۹:
کاهش نور در شرایط آفتابی درخشان

▪ Tiffen Hot Mirror:
بهبود مشکل بازسازی رنگها در بعضی از دوربین‌ها بخاطر حساسیت زیاد به اشعه مادون قرمز

+ نوشته شده توسط مدیریت نگاه برتر در شنبه ۲۵ دی۱۳۸۹ و ساعت ۲۰:۴۹ بعد از ظهر |